Przepisy jasno określają odległości, jakie muszą być zachowane, gdy chcemy na swoim terenie trzymać zbiornik na ciecz łatwopalną. Nie każdy wie jednak o tym, że w pełni legalnie i zgodnie z prawem możemy te odległości zmniejszyć o połowę. Wiąże się to jednak z dobudowaniem nowych zabezpieczeń.
Ściana oddzielenia przeciwpożarowego przy zbiorniku dwupłaszczowym
Zbiorniki w których możemy przechowywać paliwo i inne ciecze łatwopalne to solidne i trwałe konstrukcje. Mimo wszystko warto jest przestrzegać wszystkich wymogów prawnych mówiących o tym, ile czego możemy trzymać na naszym terenie. Prawo jasno ustala też odległość, w jakiej zbiornik dwupłaszczowy musi stać od domu lub granicy działki. Nie są to duże odległości – należy zachować 10 metrów od domu, lub 5 metrów od innych budynków. Tak samo sprawa ma się w przypadku granicy działki – 5 m to minimalna dopuszczalna odległość. Niektórzy uważają to jednak za niepotrzebną stratę miejsca. Prawda jest taka, że da się to skrócić nie martwiąc się ani o bezpieczeństwo, ani o prawo. Eksperci i specjaliści są bowiem zgodni w jednej kwestii – jeśli między zbiornikiem dwupłaszczowym a domem czy granicą działki jest ściana oddzielenia przeciwpożarowego, to odległości z ustawy możemy zmniejszyć aż o połowę. Jeśli ktoś nie dysponuje dużą przestrzenią na działce i zależy mu na zachowaniu miejsca, z pewnością tego rodzaju rozwiązanie przypadnie mu do gustu. Nie jest ono ani kosztowne, ani trudne w realizacji, a pozwala na zachowanie bardzo dużej ilości miejsca.
Niejednokrotnie widziałem już ściany oddzielające zbiorniki dwupłaszczowe od innych budynków znajdujących się na działkach i polach. Zawsze wyglądało to na solidne rozwiązanie – wiem, że ja na pewno nie bałbym się spać w nocy, gdyby solidna ściana oddzielała mnie od łatwopalnych cieczy.