You are currently viewing Zmniejszona odległość zbiornika dwupłaszczowego od domu

Zmniejszona odległość zbiornika dwupłaszczowego od domu

Przepisy jasno określają odległości, jakie muszą być zachowane, gdy chcemy na swoim terenie trzymać zbiornik na ciecz łatwopalną. Nie każdy wie jednak o tym, że w pełni legalnie i zgodnie z prawem możemy te odległości zmniejszyć o połowę. Wiąże się to jednak z dobudowaniem nowych zabezpieczeń.

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego przy zbiorniku dwupłaszczowym

zbiornik dwupłaszczowyZbiorniki w których możemy przechowywać paliwo i inne ciecze łatwopalne to solidne i trwałe konstrukcje. Mimo wszystko warto jest przestrzegać wszystkich wymogów prawnych mówiących o tym, ile czego możemy trzymać na naszym terenie. Prawo jasno ustala też odległość, w jakiej zbiornik dwupłaszczowy musi stać od domu lub granicy działki. Nie są to duże odległości – należy zachować 10 metrów od domu, lub 5 metrów od innych budynków. Tak samo sprawa ma się w przypadku granicy działki – 5 m to minimalna dopuszczalna odległość. Niektórzy uważają to jednak za niepotrzebną stratę miejsca. Prawda jest taka, że da się to skrócić nie martwiąc się ani o bezpieczeństwo, ani o prawo. Eksperci i specjaliści są bowiem zgodni w jednej kwestii – jeśli między zbiornikiem dwupłaszczowym a domem czy granicą działki jest ściana oddzielenia przeciwpożarowego, to odległości z ustawy możemy zmniejszyć aż o połowę. Jeśli ktoś nie dysponuje dużą przestrzenią na działce i zależy mu na zachowaniu miejsca, z pewnością tego rodzaju rozwiązanie przypadnie mu do gustu. Nie jest ono ani kosztowne, ani trudne w realizacji, a pozwala na zachowanie bardzo dużej ilości miejsca.

Niejednokrotnie widziałem już ściany oddzielające zbiorniki dwupłaszczowe od innych budynków znajdujących się na działkach i polach. Zawsze wyglądało to na solidne rozwiązanie – wiem, że ja na pewno nie bałbym się spać w nocy, gdyby solidna ściana oddzielała mnie od łatwopalnych cieczy.