You are currently viewing Zastosowanie płyt z silikonu

Zastosowanie płyt z silikonu

Silikon to jeden z najszerzej stosowanych surowców, który znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach. Szczególnie często wykorzystuje się go w budownictwie do produkcji uszczelnień, oraz do tworzenia podkładów amortyzujących. Szczególną popularnością cieszą się wytwarzane z silikonu półprodukty.

Zalety płyt silikonowych

płyta silikonowaSilikonu nie wykorzystuje się zbyt często w formie nieprzetworzonej – najczęściej stosuje się silikon w formie półproduktów, takich jak płyta silikonowa. Główną ich zaleta jest niezwykła wytrzymałość w najtrudniejszych warunkach. Wykazują niezwykłą odporność na agresywne związki chemiczne, wysokie i niskie temperatury, a nawet na promieniowanie ultrafioletowe. Co ważne, nawet w ekstremalnych zastosowaniach, pod dużym obciążeniem, płyty silikonowe utrzymają swoje właściwości fizyczne, dzięki niezwykłej pamięci kształtu. Wytrzymałość to jednak nie jedyna zaleta płyt wykonanych z silikonu – charakteryzuje je również niezwykła elastyczność. Dzięki temu, płyta taka poddana bardzo silnemu obciążeniu nie pęknie, nie ulegnie zarysowaniu, a jedynie niewielkiemu zniekształceniu, ale po zdjęciu z niej obciążenia wróci do swojego pierwotnego kształtu. Dzięki tej właściwości płyty silikonowe stosuje się zwłaszcza w przypadku chronienia powierzchni lub produktu przed zbiciem, pęknięciem, zarysowaniem czy uszkodzeniami mechanicznymi innego typu. Świetnie sprawdza się również jako podkładki pod ciężkie maszyny stosowane w produkcji. Aby płyty silikonowe, które chcemy kupić siadały te właściwości, konieczne jest posiadanie przez nie odpowiednich certyfikatów.

Jak widać silikon może być wykorzystywany w wielu różnego rodzaju zastosowaniach, nie tylko jako produkt stosowany w uszczelnieniach. Aby jednak tak się stało, konieczne jest, aby stworzone z niego półprodukty posiadały odpowiednie certyfikaty. Tylko wtedy można mieć pewność co do tego, że produkty z silikonu będą posiadały odpowiednie właściwości.