You are currently viewing Zasady odpowiedniego kojca porodowego dla świni

Zasady odpowiedniego kojca porodowego dla świni

Hodowcy świń wiedzą jak ważnym momentem w hodowli jest poród małych prosiąt. Każdy z nich chce dobrze przygotować się do tego czasu, aby każde z nowo narodzonych świnek było zdrowe i nadawało się do hodowli. Duże znaczenie ma kojec dla maciory, która potrzebuje przestrzeni, lecz także ograniczenia, w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Jaki powinien być kojec do porodu prosiąt?

kojec porodowyMaciora podczas porodu oraz miesiąc przed nim powinna znaleźć się w kojcu porodowym. Dzięki temu ograniczymy jej ruchy, zapewniając małym prosiakom bezpieczeństwo. Kojec porodowy powinien jednak dawać swobodę w podstawowych ruchach maciory. Powinna ona położyć się i wstać bez żadnego problemu, ani zahaczania o druty w kojcu. Nie powinna jednak obracać się, ani wychodzić z kojca. Kojec musi być dłuższy, niż dorosła świnia. Dzięki temu zwierzę będzie mogło wygodnie leżeć, bez trzymania ciała w karmidle. Karmidło nie może być zbyt głębokie. Lepiej podawać częściej pokarm, jednak w mniejszych ilościach oraz lepszej jakości i kaloryczności. W kojcu nie może być ostrych przedmiotów, o które zwierzak mógłby się podrapać. Dodatkowo ściany w kojcu muszą posiadać prześwit na dole, tak, aby nowo narodzone prosiaki mogły swobodnie korzystać z mleka matki. Po narodzinach warto jest dodać drugi sufit w kojcu, o wiele niższy. Dzięki temu karmiąca świnia nie zrobi krzywdy prosiakom podczas nagłego wstawania. Kojec dla prosiąt powinien być w pobliżu kojca matki. 

Jak przygotowany kojec pozwala na bezpieczny poród dla świni oraz prosiąt, a także wygodne prace przy świni dla hodowcy. Są to najważniejsze wskazówki. Dodatkowo możemy zapoznać się z zasadami dogrzewania kojca, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Zazwyczaj poród następuje wiosną, więc dogrzewanie jest raczej sporadyczne.