You are currently viewing Wybieramy listwy przypodłogowe

Wybieramy listwy przypodłogowe

Wykończenie wnętrz wpływa pozytywnie nie tylko estetykę całego pomieszczenia, nadając mu tym samym odpowiedni klimat i styl. To także doskonałe zabezpieczenie miejsca połączenia dwóch powierzchni przed zabrudzeniami czy uszkodzeniami mechanicznymi, bowiem na przykład mycie podłogi mopem mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie niezabezpieczonej ściany.

Jak wybrać listwę przypodłogową?

listwa przypodłogowaW ofercie producentów czy marketów budowlanych znajdziemy wiele rodzajów listew przypodłogowych, zatem wybór odpowiednich dla naszego wnętrza może być utrudniony. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dobór listew zgodnie z odcieniem podłogi, na jaki się zdecydowaliśmy. Nie tylko kolor, ale również kształt ma tutaj ogromne znaczenie. Do podłóg z ciemnego, egzotycznego gatunku drewna pasować będzie masywna, niska listwa przypodłogowa, natomiast do rodzimych dębów i innych tego typu gatunków sprawdzą się wysokie, smukłe cokoły w kremowej kolorystyce. Kolejną opcja jest dobranie listwy pod kolor ścian. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie, na przykład montując listwy przypodłogowe na poddaszu. Dobór odcienia listwy jak najbardziej zbliżonego do koloru ściany jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, jednak gdy chcemy postawić na niebanalne, bardziej nowoczesne wnętrze, wówczas dobrze jest zastosować kontrast, wybierając elementy wykończeniowe w przyciągającym wzrok kolorze.

Zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej i poprawa estetyki pomieszczenia to tylko niektóre z funkcji, jaką pełni listwa przypodłogowa. Za jej pomocą można także odpowiednio zorganizować kable czy tez optycznie poprawić proporcje wnętrza, stosując określone kolory i właściwą wysokość listew. W niskich pomieszczeniach lepiej jest dopasować odcień listwy do ściany, z kolei w wysokich – do podłogi.