Tablice unijne w Polsce

Chyba wszyscy kojarzymy z polskiego krajobrazu wielkie, białe tablice. Ich cechą charakterystyczną jest logo Unii Europejskiej. Takie tablice nazywamy unijnymi. Stoją wszędzie tam, gdzie wykorzystano fundusze unijne.

Znaczenie tablic unijnych w Polsce

tablice unijneOdkąd Polska weszła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, życie w naszym kraju zmieniło się niemal nie do poznania. Jedni cieszyli się z tego wydarzenia, inni natomiast byli sceptycznie nastawieni. Jednak jedno trzeba przyznać, ze względu na przekonania polityczne – dzięki funduszom europejskim nasza ojczyzna rozwija się. Ma to miejsce dzięki funduszom unijnym. Co widać na terenie całej Polski. O przyznaniu funduszy informuje specjalna tablica unijna. Tam też możemy się dowiedzieć o tym jaka suma pieniędzy została przekazana oraz na co. Na tablicach unijnych widnieje także logo wspólnoty europejskiej. Ma to na celu poinformowanie obywateli o tym, że dzięki Unii Europejskiej ta droga jest budowana, czy też ten zabytek przechodzi gruntowną renowacje. Co ważne tablice unijne są stawiane według ściśle określonych zasad. Istnieje nawet zbiór reguł, mówiący o tym co powinno się na tablicy znaleźć. Dotyczą one następujących kwestii: rozmiaru, treści. Ponadto osoby odpowiedzialne za postawienie tablic muszą wiedzieć, że muszą one odpowiadać zasadom zawartym w przepisach właściwych programów operacyjnych. I tak tablica unijna stawiana jest w ramach programów dotyczących: gospodarki, kapitału ludzkiego, infrastruktury i środowiska czy dotyczące rozwoju wsi.

Tablice Unii Europejskiej to bardzo przydatne narzędzie, pokazujące jak ważny jest rozwój, świadczą także o rosnącej pozycji Polski we wspólnej. Trzeba też przyznać, że to doskonałe źródło informacji, pozwalające na zapoznanie się z poszczególnymi programami realizowanymi przez Unię Europejską.