Każdy niejednokrotnie spotkał się z wieloma rodzajami sprężyn. Czasami nawet nie zdaje sobie sprawy, że w jego otoczeniu jest ich naprawdę mnóstwo. Są dobrze poukrywane w różnego rodzaju urządzeniach i produktach, które dzięki nim mogą poprawnie funkcjonować. Jednymi z takich sprężyn są sprężyny naciągowe.
Bogaty świat sprężyn naciągowych
Ten szczególny rodzaj sprężyn charakteryzuje się tym, że w trakcie swojej pracy są one tylko rozciągane. Pod wpływem siły stają się dłuższe, a po zwolnieniu wracają do stanu początkowego. Nie mają zwojów nieczynnych i na obu końcach posiadają odpowiednie końcówki, dzięki którym można przymocować sprężynę. W ofercie dostępnych jest wiele rozmiarów oraz rodzajów zakończeń. Można wyróżnić zaczepy w czterech podstawowych typach: A – niemieckim, B – angielskim, C – hakowym lub D – obrotowym. Produkuje się także sprężyny z zaczepami indywidualnie zaprojektowanymi na potrzeby klienta. Profesjonalne sprężyny naciągowe wykonane są z drutów sprężynowych wysoko węglowych, dodatkowo pokryte są produktem antykorozyjnym i wyposażone w druty nierdzewne. Ich średnice mogą mieć najróżniejszą wartość, wszystko zależy od zapotrzebowania. Umożliwiają one zaczepianie ich o inny element: łańcuch czy hak. Sprawiają one, że wszystkie połączone za ich pomocą elementy stanowią spójną całość. Takie sprężyny stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy utrzymania dwóch części w stałym położeniu: wersalki, zabawki, motoryzacja, bramy garażowe czy produkty takie, jak trampoliny i leżaki ogrodowe. Mogą być również jednym z ważniejszych elementów w wielu zawiasach i zamkach, w których pomagają przyciągać drzwi i zapewniając ich automatyczne zamknięcie.
Sprężyny naciągowe zaraz po naciskowych są najszerzej wykorzystywanym rodzajem sprężyn. Jest to również jeden z typów, który często spotykamy w codziennym życiu i który umożliwia funkcjonowanie wielu najróżniejszych artykułów gospodarstwa domowego. Wybierając sprężynę należy wiedzieć, która najlepiej spełni nasze wymagania.