Już jakiś czas temu na polskim rynku rowerowym pojawił się rower elektryczny, który nazwany został nowoczesną alternatywą dla roweru tradycyjnego. Czym jednak tak naprawdę jest rower elektryczny? Jaka jest zasada jego działania i dla kogo będzie on przeznaczony? Na te pytania postaram się możliwie jak najlepiej odpowiedzieć w poniższym tekście.
Korzyści korzystania z roweru elektrycznego
Po pierwsze, należy sobie powiedzieć, że zasadnicza różnica, która zachodzi pomiędzy rowerem tradycyjnym a rowerem elektrycznym odnosi się, rzecz jasna, do sposobu zasilania jednośladu. Nawet najlepsze rowery elektryczne przede wszystkim wyróżniają się silnikiem elektrycznym wbudowanym w koło, który wspomaga jazdę. Dzięki temu rower tego typu umożliwia jazdę bez zbędnego wysiłku rowerzysty, poruszając się przy tym w pełni bezszelestnie. Być może zdziwię was informacją, że rowerem elektrycznym nie pojedziemy, jeśli sami nie włożymy w jego poruszanie się naszej siły. Zasada działania silnika elektrycznego jest dość prosta: załącza się on w chwili, gdy zaczynamy pedałować i dodaje nam dokładnie tyle mocy, ile potrzebujemy, biorąc pod uwagę szybkość naszego pedałowania. Jeśli pedałujemy szybciej, silnik dodaje nam więcej mocy, jeśli zaś poruszamy się wolniej, ilość dodawanej mocy również jest relatywnie mniejsza. Jak działa silnik wbudowany w tego typu rower? Opiera się on na pobieraniu mocy z akumulatora, który na jednym, pełnym ładowaniu wystarcza nawet na dystans 60 kilometrów.
Nie od dzisiaj wiemy, że rower jest doskonałym środkiem transportu w zatłoczonym mieście. Postęp technologiczny pozwala nam na poruszanie się nim nie tylko szybciej, ale również przy mniejszych wymaganiach siłowych i kondycyjnych człowieka, co może być dobrym argumentem do wyboru roweru zamiast samochodu w drodze do pracy.