Rozwój dzieci przebiega bardzo szybko, zwłaszcza w pierwszych latach życia. To czas, kiedy maluch musi się nauczyć wszystkich podstawowych umiejętności. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia rozwija swoje zmysły, przez które poznaje świat.
Jaką pełni funkcję zabawka sensoryczna?
Sklepy z zabawkami są pełne produktów przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku. Mogą to być przytulanki, klocki, puzzle czy lalki, ale także bardziej proste i edukacyjne przedmioty dla małych dzieci. Zabawki sensoryczne 6 miesięcy jest idealnym wiekiem na wręczenie maluchowi pierwszych artykułów tego typu. W tym okresie rozwoju, dzieci potrafią już dość dobrze łapać przedmioty w rączki więc sprawdzą się przeróżne piłki o różnej teksturze. Mogą to być gumowe lub plastikowe piłeczki pokryte licznymi wypustkami o różnej wielkości, gwiazdki czy dowolne przedmioty geometryczne. Maluch z pewnością będzie je brał do rączek i próbował zbadać oralnie, czyli wkładając do buzi. Z tego względu wszystkie zabawki powinny być systematycznie czyszczone. Poza piłkami i innymi kształtami, ciekawe są kocyki sensoryczne, które mogą mieć główkę zwierzątka, a na rogach doszyte rączki i nóżki. Najczęściej mają niewielki rozmiar i mogą mieć wszytą wewnątrz folię, która będzie szeleścić przy każdym ruchu. Dodatkowo mogą mieć piszczące i dzwoniące elementy, doszyte tasiemki czy elementy o odmiennej teksturze. Zabawki sensoryczne pobudzają zmysł dotyku u dziecka i dostarczają wielu nowych bodźców, które są niezbędne do rozwoju.
Przeważnie każdy maluch w wieku niemowlęcym posiada jakąś zabawkę sensoryczną, gdyż jest ona ważnym elementem w jego rozwoju. Dzieci z zaciekawieniem badają takie zabawki, przez co poznają nowe materiały, kształty oraz dźwięki stanowiące dla nich bodźce zewnętrzne.