Potrzebowałam świadectwa charakterystyki energetycznej

Kilka tygodni temu dowiedziałam się, że odziedziczyłam dom po moich dziadkach. Jak tylko załatwiłam wszystkie sprawy spadkowe postanowiłam sprzedać budynek. Doszłam do wniosku, że skoro i tak nie zamierzam się przeprowadzać na wieś, to będzie najlepsze rozwiązanie. Udałam się do agencji nieruchomości, żeby pomogli m skompletować potrzebne do sprzedaży dokumenty i byli moimi pośrednikami w sprzedaży.

Co się znajduje w świadectwie charakterystyki energetycznej?

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuDowiedziałam się, że jednym z dokumentów, którego nie posiadam, a który jest wymagany przy sprzedaży domu i budynków jest świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Nie wiedziałam, co to za dokument i jak powinnam go załatwić, dlatego mój agent nieruchomości wszystko mi wyjaśnił. Powiedział mi, że jest to dokument, który określa zapotrzebowanie energetyczne budynku. Często towarzyszy mu audyt energetyczny, który określa jakie jest rzeczywiste zużycie energii elektrycznej w danym mieszkaniu. Takie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku może być wystawione przez uprawnioną osobę, która posiada konkretne umiejętności i certyfikacje wymienione w ustawie o prawie budowlanym. Najlepiej jest w tym celu zatrudnić specjalistyczną firmę energetyczną, która przygotuje certyfikowane i rzetelne świadectwo. Takie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest ważne przez 10 lat od momentu wystawienia.

Postąpiłam zgodnie z tym, co mówił mi agent nieruchomości i już kilka dni później mogłam mu dostarczyć gotowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, aby mógł wystawić wreszcie moje ogłoszenie o sprzedaży domu na. Bardzo praktycznym rozwiązaniem w świadectwie charakterystyki energetycznej budynku było to, że kończył się on wystawieniem opinii o tym, co należy zmienić w najbliższej przyszłości w instalacji.