You are currently viewing Pałka teleskopowa, a przepisy prawne

Pałka teleskopowa, a przepisy prawne

Twoja praca wiąże się z zachowaniem szczególnego bezpieczeństwa? Jesteś kierowcą, który często spotyka się z niebezpiecznymi pasażerami w godzinach nocnych? A może po prostu służysz naszemu krajowi i jesteś policjantem? Z pewnością w takim razie wiesz czym jest pałka teleskopowa. Nie masz jej jeszcze w swoim wyposażeniu? Przekonaj się więc koniecznie dlaczego musisz ją mieć. 

W jakiś zawodach warto mieć pałkę teleskopową? 

pałka teleskopowaUstawa o broni i amunicji jasno wskazuje, że pałka teleskopowa w klasycznej formie nie wymaga żadnego pozwolenia, a jej posiadanie jest w pełni legalne. W przeszłości niejednokrotnie była ona wykorzystywana w złych celach stąd też może jej mało pozytywna sława. Jednak jej możliwości sprawiły, że uratowały przed napaścią wiele osób. Należy jednak pamiętać, że mogą zostać wykorzystane tylko i wyłącznie w przypadku obrony koniecznej. W innych sytuacjach użycie pałki teleskopowej może zostać uznane za przestępstwo. Warto także dokładnie zapoznać się z zapisami, które regulują jakie pałki nie wymagają pozwolenia. Muszą one przede wszystkim być wyposażone we wkładki lub końcówki z ciężkiego i twardego materiału. Producenci pałek teleskopowych oferują nam dwie możliwości – sprężynowe oraz sztywne. Te pierwsze wykorzystywane są przez osoby, które nie chcą spowodować zbyt dużych obrażeń na ciele napastnika. Ich elastyczna budowa i szerokie gumowe zakończenie są bezpieczne nawet, gdy do uderzenia wykorzystamy sporą siłę. Warto jednak wziąć pod uwagę, że nie sprawdzi się ona w przypadku kontaktu ze zdeterminowanym napastnikiem. W tym celu skuteczniejsza okaże się pałka teleskopowa sztywna. 

Wahasz się czy wykorzystanie pałki teleskopowej w Twojej pracy będąc kierowcą dla nieznanych pasażerów jest konieczne? Z pewnością będziesz czuł się bezpieczniej posiadając ten element pozwalający na samoobronę, nawet jeśli miałby Ci się nigdy nie przydać.