You are currently viewing Opryskiwanie roślin w praktyce

Opryskiwanie roślin w praktyce

Opryskiwanie roślin uprawianych w ogrodzie, niezależnie czy są to okazy ozdobne, czy też uprawiane przez nas w ogródkach warzywnych, jest koniecznością. Okoliczności mogą być rożne, począwszy od oprysków ochronnych, przez nawożenie, a nawet walkę ze szkodnikami i chorobami. Jak przeprowadzać opryski, aby były skuteczne?

Rodzaje i zastosowanie opryskiwaczy

opryskiwacze plecakoweStosowanie oprysków dla roślin jest bardzo popularne i pożyteczne, szczególnie wtedy, kiedy mierzymy się z chorobami czy szkodnikami. Opryskiwać możemy także preparatami ochronnymi lub nawozami, które aplikuje się rozpylając na liście. W każdym z tych przypadków przyda się nam opryskiwacz, czyli urządzenie, które precyzyjnie pozwoli nam dozować stosowany środek roboczy. Zastosowanie opryskiwaczy pozwoli na ekonomiczne wykorzystanie preparatu oraz na równomierne jego aplikowanie wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Urządzenie do opryskiwania warto dopasować do własnych potrzeb. Wśród opryskiwaczy wyróżniamy zarówno proste modele ciśnieniowe, jak i nieco bardziej profesjonalne opryskiwacze z własnym zasilaniem. Modele ciśnieniowe wykorzystują siłę naszych mięśni, wśród nich znajdziemy niewielkie opryskiwacze ręczne oraz dużo bardziej pojemne opryskiwacze plecakowe. Te drugie są znacznie wygodniejsze w dłuższym użytkowaniu, kiedy teren do oprysku jest całkiem spory. Jeśli natomiast nasadzeń mamy sporo, lub dysponujemy sadem owocowym, warto zainwestować w opryskiwacz zasilany akumulatorem lub w model spalinowy. Zarówno jeden, jak i drugi można dostać w formie plecaka lub w kołami do łatwego transportu z miejsca na miejsce.

Opryskiwanie roślin nawozami lub środkami ochrony roślin to skuteczny sposób na ich pielęgnację. Jednak aby opryski spełniły swoją rolę trzeba robić je umiejętnie. Dzień powinien być bezwietrzny, inaczej większość środka roboczego zostanie rozwiana i nie trafi w docelowe miejsce. Dobrze jest również jeśli uda się nam uniknąć opadów po spryskaniu ogrodu. Trzeba również pamiętać, aby zachować zasady bezpieczeństwa dotyczące pracy z konkretnym preparatem.