You are currently viewing Opiekowanie się osobami starszymi

Opiekowanie się osobami starszymi

 

Nie ulega wątpliwości, że nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego też przybywa starszych osób, które cierpią na różnego typu schorzenia. Takie osoby często potrzebują profesjonalnej opieki medycznej i pielęgniarskiej. Stąd też duże zapotrzebowanie na opiekunki, które zajmują się osobami starszymi.

Opiekunki starszych osób znajdują zatrudnienie

opiekun osoby starszejStarsze osoby mają bez wątpienia szczególne potrzeby. Potrzebują troski i uwagi ze strony otoczenia. Starsze osoby często cierpią na wiele chorób. Cukrzyca, reumatyzm, otępienie – można by tak wymieniać w nieskończoność. Na szczęście rodzina osoby starszej nie musi zostać sama z tym problemem. Od pewnego czasu pojawił się nowy zawód – opiekun osoby starszej. Opiekun zajmujący się osobami starszymi posiada niezbędne kwalifikacje i kompetencje. Opiekunowie osób starszych często znajdują zatrudnienie za pośrednictwem agencji. Bogate rodziny często zatrudniają opiekunów w pełnym wymiarze godzin. Dzięki temu bliska osoba ma zapewnioną opiekę całodobową. Z całą pewnością opiekunowie osób starszych mogą liczyć na atrakcyjne zarobki, zwłaszcza za granicą. Istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, a przypuszcza się, że będzie jeszcze większe. Średnia wieku mieszkańców państw Europy rośnie, a zatem wiele osób dożywa sędziwego wieku, z którym jednak wiążą się pewne problemy. Dowiedziono, że osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą zapaść na chorobę Alzheimera. Jest to nieuleczalna i postępująca choroba.

Zajmowanie się starszą osobą na co dzień bez wątpienia wymaga dużej cierpliwości, empatii oraz pogodnego usposobienia. Osoby starsze często są bardzo schorowane. Bywa, że cierpią na otępienie. Takie osoby potrzebują szczególnej opieki i troski. Często rodzina chorego człowieka jest przeciążona obowiązkami.