You are currently viewing Ochronne umundurowanie strażackie

Ochronne umundurowanie strażackie

Najbardziej podstawowym elementem wyposażenia każdego ratownika straży pożarnej był oczywiście mundur. Nie był on wyłącznie elementem demonstracyjnym, jednak, jak miało to miejsce w formacjach policyjnych czy wojskowych, ale również niezbędną częścią ekwipunku ochronnego, wymaganego w trakcie wykonywania zadań.

Nowoczesne mundury ochronne straży pożarnej

profesjonalny mundur strażackiNajbardziej podstawową odmianą munduru służbowego, stosowaną głownie przez formacje ochotnicze, uczestniczące w akcjach o niskim stopniu zagrożenia, był mundur z naturalnych, trudnopalnych tkanin, chroniący przede wszystkim przed oparzeniami powstałymi po bezpośrednim kontakcie z otwartym źródłem ognia. Był to na tyle standardowy mundur, iż stał się wyposażeniem podstawowym niemal we wszystkich jednostkach straży pożarnej, choć używany był tylko do zadań o niewielkim stopniu zagrożenia. Do pracy w najtrudniejszych warunkach i najniebezpieczniejszych terenach działań używany był znacznie bardziej profesjonalny mundur strażacki, wykonany z kilku warstw materiałów o odmiennej charakterystyce i działaniu. Wierzchnia warstwa munduru zrobiona była z grubej i stosunkowo sztywnej folii, nie tylko całkowicie ognioodpornej, ale również nie przepuszczającej wysokich temperatur. Wewnętrzne warstwy, natomiast, pomagały chronić użytkownika przed obrażeniami bezpośrednimi w trakcie wykonywania zadań.

Często zdarzało się iż umundurowanie przeznaczone do pracy w strefach największego zagrożenia posiadało wbudowane ochraniacze kolan czy łokci, a nawet osłony torsu podobne do tych, używanych przez motocyklistów. Mundury te były również możliwe do całkowitego uszczelnienia, osłaniając użytkownika również przed szkodliwymi i drażniącymi substancjami. W takiej formie były niemal zawsze stosowane z maskami tlenowymi i ochronnymi.