Najbardziej podstawowym elementem wyposażenia każdego ratownika straży pożarnej był oczywiście mundur. Nie był on wyłącznie elementem demonstracyjnym, jednak, jak miało to miejsce w formacjach policyjnych czy wojskowych, ale również niezbędną częścią ekwipunku ochronnego, wymaganego w trakcie wykonywania zadań.
Nowoczesne mundury ochronne straży pożarnej
Najbardziej podstawową odmianą munduru służbowego, stosowaną głownie przez formacje ochotnicze, uczestniczące w akcjach o niskim stopniu zagrożenia, był mundur z naturalnych, trudnopalnych tkanin, chroniący przede wszystkim przed oparzeniami powstałymi po bezpośrednim kontakcie z otwartym źródłem ognia. Był to na tyle standardowy mundur, iż stał się wyposażeniem podstawowym niemal we wszystkich jednostkach straży pożarnej, choć używany był tylko do zadań o niewielkim stopniu zagrożenia. Do pracy w najtrudniejszych warunkach i najniebezpieczniejszych terenach działań używany był znacznie bardziej profesjonalny mundur strażacki, wykonany z kilku warstw materiałów o odmiennej charakterystyce i działaniu. Wierzchnia warstwa munduru zrobiona była z grubej i stosunkowo sztywnej folii, nie tylko całkowicie ognioodpornej, ale również nie przepuszczającej wysokich temperatur. Wewnętrzne warstwy, natomiast, pomagały chronić użytkownika przed obrażeniami bezpośrednimi w trakcie wykonywania zadań.
Często zdarzało się iż umundurowanie przeznaczone do pracy w strefach największego zagrożenia posiadało wbudowane ochraniacze kolan czy łokci, a nawet osłony torsu podobne do tych, używanych przez motocyklistów. Mundury te były również możliwe do całkowitego uszczelnienia, osłaniając użytkownika również przed szkodliwymi i drażniącymi substancjami. W takiej formie były niemal zawsze stosowane z maskami tlenowymi i ochronnymi.