You are currently viewing Nowoczesna technologia korzysta z siłowników pneumatycznych

Nowoczesna technologia korzysta z siłowników pneumatycznych

Automatyka jest dziedziną nauki, która zajmuje się techniczną stroną działania różnych urządzeń. Obecnie wiele prostych i bardziej złożonych procesów technologicznych zachodzi bez udziału człowieka lub też jego udział jest ograniczony. Bez osiągnięć nowoczesnej automatyki trudno wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł.

Zastosowanie siłowników pneumatycznych w technologii

siłowniki pneumatyczneNowoczesna automatyka zmieniła oblicze współczesnego przemysłu. Posiada szerokie zastosowanie w różnych procesach technologicznych. Obecnie w przemyśle wykorzystuje się różne typy urządzeń, do których zaliczyć należy urządzenia pomiarowe, urządzenia sterujące oraz oczywiście urządzenia wykonawcze. Coraz częściej korzysta się również z systemów pneumatycznych. systemy pneumatyczne działają w ten sposób, że za pomocą sprężonego powietrza powstaje energia, która następnie zostaje zamieniona na pracę mechaniczną urządzenia. Jednym z głównych elementów systemów pneumatycznych są siłowniki pneumatyczne, które wykazują szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jednak siłowniki pneumatyczne zamieniają siłę rozprężającego się gazu, jakim jest powietrze, na energię mechaniczną. Istnieją różne rodzaje siłowników wykorzystywanych przez systemy pneumatyczne – proste, okrągłe, profilowe, liniowe,  kompaktowe, dociskowe i wiele, wiele innych. Silniki tego rodzaju są nieco podobne do silników parowych, z tą różnicą, że ich działanie nie emituje żadnych szkodliwych substancji.

Technologia idzie naprzód i korzysta z coraz to nowocześniejszych rozwiązań, które poprawiają wydajność, działanie i ergonomiczność wielu urządzeń. Robotyka obejmuje wiele zagadnień i posiada szerokie zastosowania w przemyśle. Systemy pneumatyczne są stosunkowo tanim, nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem.