Wiele osób z pewnością zastanawia się, z czego wykonane są nawierzchnie na boiskach czy bieżniach zewnętrznych. Obiekty sportowe na świeżym powietrzu mają charakterystycznych wygląd oraz fakturę. Dlaczego tak się dzieje? Jak zostały wykonane? Czemu ma to służyć? W poniższym tekście znajdzie się odpowiedź na powyższe pytania.
Z czego wykonane są boiska sportowe zewnętrzne?
Nawierzchnia na boiskach sportowych, bieżniach, placach zabaw czy siłowniach zewnętrznych, powinna spełniać określone normy. To właśnie od rodzaju oraz jakości nawierzchni zależy sukces sportowców. Dzięki wyoskiej jakości podłożu są oni w stanie bić własne rekordy oraz osiągać zadowalające wyniki i sukcesy sportowe. Odpowiednio przygotowana bieżnia zapewnia dobrą przyczepność i stabilność podczas biegu. Powinna być także odporna na warunki atmosferyczne. Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonane są podłoża w obiektach sportowych zewnętrznych, to mieszanka żywic poliuretanowych. Jest to materiał, który zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Często poliuretan jest zmieszany z granulatem, aby dodatkowo go wzmocnić. Taka mieszanka posaida dużą elastyczność, która wpływa na bezpieczeństwo osób korzystających z boiska czy bieżni. Prawidłowo nałożone nawierzchnie sportowe poliuretanowe zapewniają ochronę kości i stawów na odpowiednim poziomie, zapewniają wygodę z korzystania oraz nie przyczyniają się do kontuzji czy nadmiernego obciążania całego kręgosłupa i ciała sportowca. Stosuje się go także na placach zabaw.
Boiska czy place zabaw dla dzieci posiadają nawierzchnię z poliuretanu, która chroni delikatne stawy i kości. Jest to bezpieczna i wysokojakościowa nawierzchnia, odporna na różne warunki środowiska. Stosuje się w praktycznie do każdego rodzaju boisk, które znajdują się na świeżym powietrzu.