Wykorzystywanie technologii wtryskiwania jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod wytwarzania elementów produkowanych z tworzyw sztucznych. Metodyka ta używana jest obecnie w przedsiębiorstwach z każdej branży. Jest tak powszechnie używana ponieważ jest bardzo prosta w obsłudze oraz ekonomiczna. Zastosowanie odpowiednich form oraz programów daje możliwość wyprodukowania elementów z dokładnymi detalami.
Najważniejsze właściwości wtryskiwania tworzyw sztucznych
Wtryskarki wykorzystywane przez przedsiębiorstwa cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Aby wtryskarka działała poprawnie zgodnie z uruchomionym na niej programie obsługo – ustawiacz zobowiązany jest dokładnie umieścić formę na suwnicach wtryskarki, do której wprowadzany będzie przygotowany do formowania granulat. Wtryskiwanie tworzywa sztucznego, musi odbywa się przy zachowaniu odpowiednich parametrów dobranych indywidualnie do konkretnie produkowanych detali i wyprasek. Pierwszą własnością jest odpowiednia temperatura wtrysku, czyli dobranie odpowiedniej ciepłoty materiału wtryskiwanego do formy właściwość ta zależna jest od rodzaju tworzywa, produkowanego elementu i rodzaju formy wtryskowej zamontowanej w maszynie. Drugim wyznacznikiem jest temperatura jaką posiada sama forma ma to wpływ przede wszystkim na to jak szybko zastyga wtłoczone do niej tworzywo oraz właściwości gotowego wyrobu. Bardzo ważnym elementem jest również ciśnienie zewnętrzne początkowego wtrysku granulatu do formy oraz ciśnienie wewnętrzne jest to wartość jaką posiada tworzywo wtłoczone do formy. Dodatkowymi parametrami jest szybkość wtrysku zależna od rodzaju wtryskarki oraz czas chłodzenia gotowego elementu. Czas w trysku w dużej mierze uzależniony jest od tego jaki kształt posiada detal.
Dany opis jasno przedstawia najważniejsze parametry jakie trzeba zachować podczas wykorzystywania technologi wtryskiwania tworzyw sztucznych. Doświadczony ustawiacz maszyn wtryskowych powinien umieć dobrać wszystkie parametry zgodnie z wymaganiami granulatu znajdującego się w zbiorniku. W większości przypadków sam proces wtryskiwania jest w pełni zautomatyzowany wystarczy wybrać tylko odpowiedni program wtrysku.