Kiedy nabywamy auto, widzimy siebie za kierownicą bezawaryjnego, wygodnego pojazdu pokonującego długie dystanse. Fakt, podróże bywają budujące. Jeśli mamy sprawdzony środek transportu, to nie ma z tym problemu. Jednak czasami nawet i pewny sprzęt zawodzi. Nieraz wystarczy zjechać na pobocze i poczekać na przyjazd profesjonalnego mechanika.
Bezpieczeństwo na drogach w Europie
Wiadomo, zepsute auto i drobne awarie to norma. Każdemu może się zdarzyć. Nie mamy na to wpływu. wtedy wystarczy telefon do znanego mechanika i po paru dniach auto wraca do sprawności. Jednak co zrobić, gdy wyruszamy w inne kraje Unii Europejskiej? Warto zorientować się przed podróżą co zrobić podczas nieprzewidzianych sytuacji. Niestety, wypadki w Unii Europejskiej nie należą do rzadkości. Jednak gdy spojrzymy na statystyki, można zauważyć, że liczba wypadków spada. Jest to pocieszające, ponieważ coraz więcej kierowców zachowuje bezpieczeństwo i ostrożność. To oznacza, że wzrastająca liczba spotów reklamowych i akcji społecznych bardzo się przydaje. Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko rozsądna jazda autem. Ruch uliczny to również inne środki transportu, takie jak rower, czy motor. Znajomość zasad ruchu drogowego pomoże uniknąć kolizji i może nawet uratować komuś życie. Dzieci w szkołach powinny mieć programy profilaktyczne i na przykład na godzinach wychowawczych można poruszać z nimi problem bezpieczeństwa na jezdni. Policjanci bardzo chętnie biorą udział w takich akcjach.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, Komisja Europejska dokonuje licznych zmian dla usprawnienia ruchu drogowego. Cały czas trwają różne prace. Warto też pamiętać o tym, żeby jeździć rozważnie i zachowywać zasadę ograniczonego zaufania i prognozować możliwe zachowania innych kierowców. Jest to podstawa, dzięki której liczba wypadków w Europie znacząco zmaleje.