Kim jest Scrum Master

Żyjemy w czasach ciągłego rozwoju. Każdego dnia powstają jakieś nowe technologie i możemy zauważyć, że tworzone są coraz to nowe stanowiska pracy. Wiele zawodów, które dziś są cieszą się dużą popularnością, jeszcze kilkanaście lat temu nawet nie miałby racji bytu. Dlaczego? Z pewnością dlatego, że dwadzieścia lat temu branża IT dopiero co zaczynała powstawać.

Kto może zostać Scrum Masterem?

Scrum MasterZ pewnością niewiele osób wie o tym, że w ostatnich czasach powstało sporo zawodów ściśle związanych z branżą IT. Ta dziedzina techniki bardzo szybko się rozwija. Powstaje coraz więcej różnych oprogramowań i trzeba umieć nimi odpowiednio zarządzać. Scrum Master jest osobą, która wie doskonale, jak zapanować nad prawidłowym przebiegiem danego zadania. Musi być on doskonale zorganizowany i przede wszystkim posiadać ogromną wiedzę. Jego zadaniem jest nie tylko stworzenie doskonałego zespołu scrumowego, który będzie mógł pracować nad projektem według wytycznych klienta. On również odpowiada za to, aby niwelować wszelkie przeszkody, które mogłyby uniemożliwić realizację tego projektu. Czasu zazwyczaj nie jest zbyt dużo. W ciągu sześciu tygodni wszystko powinno zostać zakończone, a klient w tym czasie powinien otrzymać pierwszy działający prototyp. Scrum Master odznaczać się powinien także przejrzystością swoich działań i jednoczesną szybkością. Musi umieć dzielić się swoją wiedzą, ponieważ jest on przecież odpowiedzialny za cały zespół. Na pewno nie jest to praca dla osób, które nie są cierpliwe. Trzeba być tu bardzo skupionym i bardzo oddanym konkretnemu projektowi.

Praca Scrum Mastera jest z pewnością bardzo wymagająca i trzeba mieć do niej odpowiednie predyspozycje. Ważna jest cierpliwość, ale także umiejętność przekazywania informacji i doradzania. Taka osoba musi się cieszyć dobrą opinią i być nastawiona na sukces całego zespołu. Trzeba mieć dużą wiedzę, ale warto się uczyć, gdyż ten zawód jest jednym z lepiej opłacanych.