You are currently viewing Kilka zasad bezpiecznego korzystania z sieci

Kilka zasad bezpiecznego korzystania z sieci

Internet jest dla nas czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie teraz życia. Dzięki niemu komunikujemy się z innymi, zdobywamy wiedzę, wyszukujemy potrzebne informacje, a także relaksujemy się grając, oglądając filmy czy słuchając muzyki. Ale czy na pewno odpowiednio dbamy, aby takie korzystanie było bezpieczne?

Jak sprawić by sieć była bezpieczna?

bezpieczeństwo sieciZapewnienie bezpieczeństwa przetwarzanym i udostępnianym informacjom jest skomplikowanym i niekończącym się procesem. Wszystkie programy i aplikacje, które pomagają nam je chronić muszą być stale aktualizowane, aby mogły chronić nasze komputery i laptopy przed nowymi zagrożeniami z zewnątrz. Jednak aby bezpieczeństwo sieci było zapewnione należy polegać nie tylko na odpowiednich programach. Pozwala zapewnić je przestrzeganie kilku zasad. Najważniejszym jest, aby nie wchodzić w niezaufane linki, które wysłały nam obce osoby. Należy korzystać z filtrów antyspamowych w poczcie oraz blokować dostęp do naszych profili przed obcymi osobami. Aby nasz komputer nie został zaatakowany nie możemy pobierać podejrzanego oprogramowania z nieznanych nam linków. Duży wpływ na zachowanie bezpieczeństwa w sieci ma zdrowy rozsądek. Jeżeli nie chcemy, aby coś zostało skradzione albo żeby nie wypłynęły jakieś tajne dane, nie ujawniajmy i nie udostępniajmy ich. Wbrew pozorom to właśnie przez takie zachowania można mieć najwięcej problemów, a nie przez atak hakerski czy wgrane zawirusowane oprogramowanie. Posiadając ważne dane na urządzeniach najlepiej nie korzystać z publicznych dostępów do sieci Wi-Fi, gdyż nigdy nie wiadomo, kto również ma do niej dostęp.

Zachowanie zdrowego rozsądku i mądrości jest skuteczniejsze niż połowa programów antywirusowych i zabezpieczających. Nie chcąc stać się celem ataku, nie możemy dać do tego dobrych powodów – korzystając z Internetu z głową i z umiarem uchronimy się przed zagrożeniami i różnego rodzaju niebezpieczeństwami.