You are currently viewing Jak uprawiać grzyby leśne?

Jak uprawiać grzyby leśne?

Każdy kucharz i kuchenka na pewno docenia wartości smakowe grzybów, bo stanowią one bardzo pyszny dodatek do wielu znakomitych dań. Problem z grzybami polega jednak na tym, że kupione w sklepie zwykle są pozbawione tego niesamowitego aromatu, które mają te przyniesione z lasu. Zbieranie grzybów w lesie jest jednak dość problematyczne. Dlatego najlepiej stworzyć przydomową uprawę grzybów, by zawsze mieć je pod ręką.

Specyficzne warunki do uprawiania grzybów

uprawa grzybów leśnychJak wiadomo, grzyby występują powszechnie w lasach, a każdy gatunek ma inne wymagania, bo na przykład rośnie przy innym gatunku drzew. Każdy, kto chce, aby jego uprawa grzybów leśnych była naprawdę efektywna, musi najpierw wszystkie te warunki poznać, a potem spełnić. Praktycznie każda roślina ma bardzo konkretne wymagania, jeżeli chodzi o jakość gleby i dokładnie tak samo jest z grzybami. Gleba powinna być dokładnie taka sama jak ta, która występuje w lesie, a swoją wysoką wilgotność i inne parametry zawdzięcza przede wszystkim temu, że w lesie jest mnóstwo liści oraz drewna, które przez wiele lat stopniowo gnije i w ten sposób poprawia jakość ziemi. Najlepiej więc zacząć przygotowania od posadzenia na wyznaczonym pod taką uprawę obszarze konkretnego gatunku drzew oraz wysypania na ziemi liści i próchniejącego drewna zebranego w lesie po to, aby cały proces rozpoczął się szybciej. Niestety, ale takie przygotowania trwają całymi latami.

Wcale nie trzeba bezczynnie czekać na pojawienie się grzybów, ponieważ można to znacząco przyśpieszyć poprzez dostarczenie do ziemi grzybni lub wstrzyknięcie do korzeni drzew specjalistycznej szczepionki, którą można nabyć w sklepie. Trzeba mieć jednak wcześniej pewność, że gleba się do tego nadaje. Uprawianie grzybów leśnych wymaga cierpliwości.