You are currently viewing Jak odnaleźć przodków?

Jak odnaleźć przodków?

Faktem jest to, że każdy człowiek ma jakichś bliższych i dalszych krewnych. O wielu z nich nie mamy jednak żadnego pojęcia. Niewiele jest takich rodzin, które znają bardzo odległą historię i wiedzą, kim byli ich przodkowie. Ciekawość jednak sprawia, że część osób chciałoby mieć większą wiedzę na temat swojej rodziny. Poszukiwania w internecie nie zawsze jednak przynoszą oczekiwany skutek. Trzeba będzie zrobić coś więcej.

Gdzie można szukać swoich przodków?

szukanie przodkówTe osoby, które mają żyjących dziadków, a czasem nawet pradziadków, mają szansę na to, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat dalszych krewnych. Starsze osoby nie pamiętają jednak wszystkiego. Na szukanie przodków z pewnością trzeba będzie poświęcić sporo czasu. Na początek warto udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym znajdują się metryki dziadków. Trzeba pamiętać, że tylko osoby spokrewnione będą mogły uzyskać dostęp do takich dokumentów. Nie mają one więcej niż sto lat. Jeśli interesują nas osoby, które żyły we wcześniejszych wiekach, musimy poszukać archiwum państwowego, które dysponuje bardzo starymi dokumentami. Dostęp do wszelkich akt jest nielimitowany i nic nie trzeba będzie płacić. Jest również możliwość fotografowania dokumentów. W archiwum znajdują się również spisy ludności, mapy, dokumenty szkolne, a także akta policyjne. Jeśli tylko będziemy mieć ochotę, z pewnością poznamy całą historię.

Część osób z pewnością zastanawia się nad tym, kim byli ich przodkowie. Chcemy wiedzieć, czym się zajmowali, czy byli zamożni, jakie pełnili funkcje i jak wyglądało ich życie. Osoby, które znamy, bardzo często też nie mają pojęcia o dalekich krewnych żyjących w ubiegłych wiekach. Jeśli chcemy pogłębić swoją wiedzę, możemy wybrać się do archiwum, które przechowuje wiele cennych dokumentów. Na pewno nie będzie to stracony czas.