Jednym z najpopularniejszych sposobów na ochronę domu przed powstającymi pleśniami i grzybami są metody na hydroizolację piwnicy od wewnątrz. Jest to skuteczny sposób, który można różnorako wykonać. Jednak za każdym razem powinien to być zabieg przemyślany i solidnie wykonany, aby nie pojawił się problem z jego poprawieniem.
Sposoby na hydroizolację piwnic od wewnątrz
Przenikanie wody z gleby poprzez ściany fundamentowe może grozić zawilgoceniem ścian oraz pojawianiem się pleśni i grzybów w pomieszczeniach, nawet na wysokich piętrach. Izolacja przeciwwodna może być wykonana od zewnątrz, wymaga wtedy ingerencji w fundament, pokrycia go specjalistycznymi preparatami i materiałami, które skutecznie będą blokować dopływ wody. Możliwa jest jednak również hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. Jest to sposób doskonale sprawdzający się w budynkach, w których odkopanie fundamentów jest niemożliwe. Może ona być podposadzkowa, wykonana z masy i emulsji bitumicznej oraz warstwy dociskowej ze zbrojonego betonu. Innym sposobem jest hydroizolacja pionowa wewnętrzna lub iniekcja kurtynowa, która za pomocą specjalnego preparatu tworzy powłokę uszczelniającą. Jest to metoda wpływająca na strukturę muru, ponieważ specjalistyczny środek jest wprowadzany w wiercone w nim otwory. Dzięki takim, solidnie wykonanym i skonsultowanym z projektantem bądź kierownikiem budowy, sposobom można zabezpieczyć ściany przed wsiąkaniem wody na długie lata.
Pomieszczenia w budynku, w którym została przeprowadzona hydroizolacja są znacznie cieplejsze i suchsze. Nie ma w nich ryzyka pojawiania się pleśni, dzięki czemu zwiększa się komfort życia domowników. Ściany wyglądają estetyczniej a zawartość szafek czy rzeczy przetrzymywane w piwnicy nie będą się niszczyć od wilgoci.