Izolacje techniczne to nic innego jak materiały izolacyjne służące do ochrony wyposażenia technicznego przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, które w znacznym stopni mogą wpłynąć na jakość pracy aparatury oraz instalacji. Każdy z materiałów stosowanych do produkcji tego rodzaju instalacji może różnić się między sobą ze względu na właściwości.
Rodzaje izolacji technicznych
Wśród zadań jakie muszą spełnić uznane izolacje techniczne możemy wymienić kilka najważniejszych. Wśród nich z pewnością najważniejsza jest ochrona termiczna, zarówno przy wysokich jak i skrajnie niskich temperaturach. Ponadto izolują środowisko od wytwarzanego przez aparaturę hałasu oraz drgań. Służą również do zabezpieczenia przed wilgocią przy stałym oddziaływaniu pary lub wody. Jak dobrze wiemy właściwe zabezpieczenia w razie pożaru grają niezwykle ważną rolę, izolacje techniczne takie funkcje również spełniają. Ponadto równie ważnym zadaniem jest ochrona instalacji przed uszkodzeniami mechanicznymi, na które są narażone. Swoje zastosowanie odnajdują głównie w różnego rodzajach systemach wentylacyjnych, przeciwpożarowych, chłodniczych czy nawet klimatyzacjach. W ich produkcji na chwilę obecną wykorzystywane są głównie dwa materiały. Pierwszym z nich są różnego rodzaju tworzywa sztuczne takie jak pianka polietylenowa, poliuretanowa czy polistyrenowa oraz kauczuk syntetyczny. Drugim materiałem zaś są tworzywa mineralne, głównie wełna skalna i szklana oraz szkło spienione. Warto wspomnieć, że główną zaletą wełny szklanej jest możliwość zastosowania jej w bardzo wysokich temperaturach sięgających nawet do 750 stopni Celsjusza.
Wśród izolacji technicznych istnieje jeszcze jeden podział ze względu na formę oraz kształt produktów. Wśród nich wyróżnić możemy otuliny, płyty, pianki, filce, maty oraz granulaty. Podstawową decyzję odnośnie wyboru stanowią funkcje, które będzie miała za zadanie spełnić izolacja techniczna.