Założenie start-upu jest ważnym krokiem dla wszystkich osób, które chcą stworzyć innowacyjny pomysł i w ten sposób odnieść sukces. Jednakże nie może się to odbywać niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Istotną kwestią jest także ochrona projektu w taki sposób, aby nie mógł on zostać wykorzystany bez nasze zgody. Jaka formę prawną powinien przyjąć start-up? W jaki sposób skutecznie można chronić własne pomysły?
Sprawdzamy przepisy prawa dotyczące start-upów
Przedsiębiorca zakładający start-up powinien zastanowić się, jaka formę działalności wybrać. Istnieje kilka możliwości, w tym skorzystanie z Inkubatorów Przedsiębiorczości, założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej albo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto dokładnie poznać prawo dla startupu. Choć Inkubatory Przedsiębiorczości kojarzą się głównie ze wsparciem studentów, są one doskonałym rozwiązaniem dla osób rozpoczynającą swoją przygodę z biznesem. Ułatwiają początkową część drogi i choć można założyć każdą formę działalności, nie płaci się składek ZUS, Inkubatory wspierają promocję firmy czy gromadzenie klientów. Mamy także zapewnioną pomoc prawną i księgową, a także udostępniony NIP, REGON i wpis do KRS. Działalność jednoosobowa jest natomiast wygodna ze względu na prostą rejestrację, w razie niepowodzenia właściciel odpowiada za nie całym własnym majątkiem.
Istnieje kilka sposobów na to, aby pomysł był zabezpieczony. Da nam to pewność, że wspólnicy, konkurencyjne firmy czy klienci nie wykorzystają projektu do własnych celów. Pomysł nie jest chroniony prawem autorskim, jeśli jednak zostanie opisany, z planami, szkicami i projektami, zmieni się w utwór. Natomiast znaki towarowe, wzory użytkowe czy przemysłowe, a także wynalazki są objęte ochroną prawną. Prawidłowo opisany projekt z planem praktycznego zastosowania staje się objęty ochroną patentową.