Na naszej planecie występuje wiele różnych substancji, które człowiek może wykorzystywać w różny sposób w zależności od potrzeby. Są to nie tylko substancje pochodzenia naturalnego, ale również substancje chemiczne. I jedne i drugie odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu, pomagając nam w walce z chociażby drobnoustrojami czy chorobotwórczymi grzybami.
Siarczan do dezynfekcji i walki z grzybami
Świat składa się z wielu pierwiastków i substancji. Ludzkość cały czas poznaje działanie wielu z nich. Odkrywamy również nowe związki chemiczne, które przyczyniają się do rozwoju nauki i medycyny. Wiele substancji chemicznych ma wielorakie przeznaczenie. Jedną z takich substancji jest między innymi siny kamień który inaczej nazywany jest siarczanem miedzi. Substancja ta to nieorganiczny związek chemiczny, który między innymi posiada silne właściwości wysuszające. Powszechnie stosowany jest między innymi na gnijące strzałki w kopytach końskich. Siarczan miedzi wysypuje się na oczyszczony rowek przystrzałkowy końskiego kopyta. Po wysypaniu siarczanu miejsce leczone zabezpiecza się watą, tak aby substancja nie wypadała. Należy pamiętać że gnijące kopyto powinno być oczyszczone i suche. Inne zastosowanie siarczanu to walka z grzybami atakującymi rośliny, konserwacja drewna, farbowanie żelaza czy dezynfekcja. Związek chemiczny wykorzystywany jest jako środek odwadniający i grzybobójczy. Siarczan ma postać niebieskich kryształków, które są bezzapachowe. W smaku są metaliczne. Mocno stężony roztwór siarczanu działa drażniąco na skórę. W roztworach mocno rozcieńczonych wykazuje działanie ściągające. Ma działanie przeciwgrzybicze. Siarczan ma szerokie zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju przypadłości zwierząt w tym koni i bydła.
Substancje chemicznie odpowiednio rozcieńczone mogą pomóc w leczeniu wielu chorób u zwierząt gospodarskich ale i nie tylko. Mają również szerokie zastosowanie w odkażaniu i dezynfekcji przedmiotów i różnych pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że produkty tego typu należy przechowywać w odpowiednich bezpiecznych warunkach, gdyż źle przechowywane mogą stanowić zagrożenie.