Kiedy decydujemy się na zakup zbiornika na szambo, to powinniśmy je opróżniać przed zimą, kiedy jest on zainstalowany na działkach letniskowych i nie będziemy go eksploatować w okresie zimy. Natomiast na swojej działce, gdzie cały czas używamy zbiornika na szambo, powstają gazy biologiczne, które mają zawsze dodatnią temperaturę i nie ma możliwości, aby zbiornik zamarzł.
Co jest przyczyną zamarznięcia zbiornika?
Jeżeli nasza zbiornik na szambo zamarza nam w okresach zimy, to oznacza to, że instalacja doprowadzająca ścieki do szamba została źle położona. Możemy wywnioskować, że spadek rury jest niewłaściwie położony i dlatego w rurze kanalizacyjnej zbiera się woda, która zamarza. Również przyczyną zamarznięcia szamba jest jego przepełnienie, ponieważ wtedy rura odprowadzająca ścieki jest przepełniona i dochodzi do zamarznięcia. Musimy więc pamiętać o tym, aby regularnie opróżniać zbiorniki na szambo. Jak się głęboko powinniśmy zagłębić zbiornik na szambo w gruncie? Zbiorniki na szambo powinniśmy zagłębić tak głęboko, aby uzyskać najlepszy spadek na w instalacji hydraulicznej dzięki temu wykorzystamy maksymalną pojemność zbiornika. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na ciężar, który będzie przykrywać zbiornik od góry i zawsze, gdy będą się poruszać po zbiorniku samochody, to powinniśmy dodatkowo zakupić specjalną płytę wierzchnią. Będziemy mieli wtedy pewność, że zbiornika wytrzyma duże obciążenie związane z ruchem samochodów i nie dojdzie do jego uszkodzenia.
Kiedy potrzebne są włazy żeliwne do zbiornika na szambo? Zawsze, kiedy instalujemy zbiornik w miejscach, gdzie znajdują się wjazdy lub podjazdy do garażu albo tam, gdzie została wykończona kostka brukowa, to powinniśmy zdecydować się na włazy żeliwne. Będzie można wtedy bezpiecznie jeździć po zbiorniku i nie dojdzie do żadnych uszkodzeń szamba betonowego.