You are currently viewing Czy kieszenie w czaprakach są przydatne?

Czy kieszenie w czaprakach są przydatne?

Czaprak sam w sobie należy do bardziej funkcjonalnych sprzętów używanych w trakcie jazdy konnej. Niemniej jednak każdy jeździec szuka dodatkowych rozwiązań, które wspomogłyby jazdę na koniu. Oprócz miękkiego, delikatnego wykończenia czapraka te są również wyposażane w kieszenie. W jakim celu one powstają?

Kieszenie w czaprakach – dla kogo stworzone?

czaprak z kieszeniamiWybierając odpowiedni czaprak dla swojego konia, należy kierować się przede wszystkim tym, w jakim celu będzie on wykorzystywany. Jeźdźcy rekreacyjni nie potrzebują bardzo miękkich produktów, a dodatkowo nie muszą być one wyposażone w funkcjonalne dodatki. Podczas wolniejszej jazdy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywać niezbędne akcesoria w kieszeniach kurtki lub spodni. Jednak zarówno osobie doświadczonej, jak i początkującemu jeźdźcowi może zdarzyć się upadek – wówczas znajdujący się w kieszeni telefon lub inny delikatny przedmiot może ulec zniszczeniu. Na takie przypadki powstał czaprak z kieszeniami, nazywany również czaprakiem rajdowym – wykorzystywany jest on głównie przez jeźdźców sportowych, gdyż podczas takiej jazdy zagrożenie upadkiem jest znacznie większe, a włożony w kieszenie spodni telefon powoduje również spory dyskomfort u jeźdźca. Co więcej, dynamiczne skoki przez przeszkody mogą sprawić, że przedmiot wyślizgnie się z kieszeni spodni lub kurtki. Pojemne kieszenie w czaprakach pozwalają przechowywać dowolne przedmioty, a podczas upadku pozostaną one na grzbiecie konia bez narażenia na zniszczenie.

Funkcjonalne dodatki w czaprakach czy innym osprzęcie do jazdy konnej są przydatne, jednak należy mieć na uwadze, że przede wszystkim najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo konia oraz jeźdźca. To, czy produkt posiada kieszenie, czy nie powinno być brane pod uwagę dopiero po doborze właściwego rozmiaru czapraku.