Od kiedy weszła w życie ustawa o budowie domów, o małej powierzchni, to ludzie nagminne zaczęli kupować działki ogrodowe, znajdujące się blisko dużych miast, by wybudować na nich dom. Zachętą do budowy stał się brak konieczności uzyskiwania specjalnych pozwoleń, który utrudniały całe przedsięwzięcie.
Co wyróżnia dom bez pozwolenia?
Aby móc wybudować taki dom, trzeba spełnić parę koniecznych wymogów. Po pierwsze, należy posiadać na własność działkę, która nie ma cech budowlanych, czyli nie można na niej wybudować budynku będącego domem mieszkalnym całorocznym. Po drugie, budynek musi być o powierzchni maksymalnie trzydzieści pięć metrów w podstawie. Domek bez pozwolenia zazwyczaj jest drewniany, jedynie fundamenty są betonowe, ponieważ to zabezpiecza go przed wilgocią. Jego wysokość również jest określona przepisami i nie może mieć więcej niż jedno piętro. Jeżeli chodzi o wyposażenie, to nie ma żadnych ograniczeń. Domek powinien być podłączony do kanalizacji i sieci wodociągowej, lecz nie może mieć ogrzewania centralnego, bo na terenach działkowych nie ma takiej możliwości. Ogrzewanie elektryczne, gazowe, lub kominkowe są całkowicie wystarczające. Budynki bez pozwolenia są zazwyczaj zamieszkiwane w sezonie letnim oraz w czasie Świąt Bożego Narodzenia i ferii zimowych. Ze względów bezpieczeństwa, zaleca się aby domek miał spadzisty dach, a nie płaski, ponieważ w czasie opadów śniegu nie będzie na nim zalegać niebezpieczna warstwa zmarzniętego, ciężkiego śniegu.
Brak pozwolenia znacznie ułatwia wszystkie formalności jakie należy załatwić przed rozpoczęciem budowy. Choć musimy mieć plan budowy zatwierdzony przez architekta, to formalności kończą się na jednej wizycie w urzędzie. Sporo ludzi mieszka nawet przez pół roku w takich domkach, bo są one w pełni wystarczalne.